file Görög nyelv/csak lazán,játékosan.

Andriska válaszolt a témára: Re: Görög nyelv/csak lazán,játékosan.

????? - zseb

:-)

Kérjük, hogy Belépés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Ági válaszolt a témára: Re: Görög nyelv/csak lazán,játékosan.

Ha szavanként fordítod, akkor kicsit közelít az igazsághoz. A nyelvtan is megbolondítja a fordítót.
Helyesen kettő p-vel írandó.
Kevésbé használatos szó már. Mert nincsenek igazi hidegek, vagy mert már nem a hegyekben élnek az emberek? A ????? szó pontos jelentése a szőrös börből készült sapkás kabát. mint a juhászok otthon is viseltek. Leírva nem emlékeztet a magyar kabát szóra. De kiejtve görögül kiejtve kaba hallatszik. A kettő ??-re esik a hangsúly, mitől b-nek hallatszik.
Ilyen egyszerű egy egy nyelvi eltérés. Ki így hallotta, ki úgy írta.
A ciprusi görög beszédet nem tudom hallottátok-e már?
Az ő történetük is a minoszi időszakra nyúlik vissza, azonos kultúrával. A minosziakat a görög törzsek mikor legyőzték vitték a saját nyelvüket. Írásmóddal alig rendelkezvén az új hódítok, a minoszi képírást vették át, és Cipuson kihasználva a hódítok műveletlenségét, felhasználva a régi minosi írásjeleket keletkezett az az idő új görög nyelve. Bonyolult a téma, hisz a görög maga sem volt egységes. Ma is csak a kötelező irodalmi az egységes, de szigetenként mindenhol él a saját szó is. Krétai nyelv és Ciprusi tehát közel azonos, megtartva sok sok régi szavukat az előbb ismertetett módon.
Egy kicsit eltértünk a témától... de minden rég keletkezett, és rég használatos, de ma is ismert szavakról van szó.
Ahogy otthon is elkezdődött egy idegenimádat a nyelvi kifejezésekre is, az magával hozta annak elterjedése után annak visszautasítását. Így kezdenek kapaszkodni és szeretettel használni a régi kifejezéseket. Ezért is kezdtem Andriska indítványozására a régi szavainkat kigyűjteni. És látjátok, még szójátékok is létezik rá.
Egy kupa-t ha hozzá teszel egy kabáthoz, akkor sapkás azaz kupás télikabát lesz. Szókép ez és szójáték egyben. Meg nyelvtörő. Egy kupa egy kapa, egy kupakapa. Így ejted.
Közben akiket érdekelnek a régi szavaink, mik léteznek a görög nyelvben is, nézzék. Folytatom a gyűjteményt. Már 54 szó jutott eszembe. Andriskával együtt 59 szó!
A fordító valószínű az a kar nélküli vállra borítós suba köpönyeget érti alatta.

Kérjük, hogy Belépés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

vikso válaszolt a témára: Re: Görög nyelv/csak lazán,játékosan.

Ági írta: Andriska! Egy nyelvtörő szójáték neked.
??? ?????,
??? ????,
??? ?????????
A lényege, hogy gyorsan többször kell mondani.

Fordítás:
Egy bögre
Egy téli kabát
Egy sapkás télikabát

Még ezeket az egyszerű szavakat sem tudja a google helyesen fordítani ahogy próbáltam :wink:
Andriskához képest, közel sem tudom, de szerintem fonetikusan a görög nyelvtörő. :D
Mia kura, mia kapa, mia kupakapa.

Andriska! Egy nyelvtörő szójáték neked.
??? ?????,
??? ????,
??? ?????????
A lényege, hogy gyorsan többször kell mondani.

Fordítás:
Egy bögre
Egy téli kabát
Egy sapkás télikabát

Andriska írta: kalyiba - ??????
papucs - ?????????
ruha - ?????
pantalló /nadrág/ - ?????????

kecske, kasza, gaz, fúj, must, csíp, nóta, finom, balta, gatya,
alsóruha, kupa, kakas, szita, szamár, bárka, kalap, kalendárium, bicigli, váza,
homok, krém, fény, blúz, lámpa, tepsi. domb, hó, csibuk, banda,
lila, bordó, pipa, margaréta, mustár, bokréta, kastély, palota, korona, kert,
kocsi , kamra, kanna, pogácsa, túró, pásztor, gida, pír, tarhonya, báró, kapu
csipa, nagy kabát kapucnis kabát, próba, szandál,

Egyszer Pános kérdezte tőlem elalvás előtt mondjam mondjak neki közös vagy hasonló szavakat magyarul.
Elalvás előtt voltunk. Lassan, tagoltan mondtam neki a fenti szavakat tisztán magyarul. Minden szót megértett. Rengeteg szavunk van. Főleg a régi magyar szavainkat próbáltam.
A mezőgazdasági munka eszköz, munkafolyamat kis hangsúly eltéréssel mind azonosnak bizonyult.
Az idén ősszel az Erdélyi vendégeinkkel is próbálkoztunk az Ifigénia szállás tulajdonosával ezzel a játékkal. Nagyokat nevettünk a sok hasonlóságon. Ők még többet használnak élőként régi magyar szavainkból, így hosszúra nyúlt vidám esténk.

Andriska válaszolt a témára: Re: Görög nyelv/csak lazán,játékosan.

kalyiba - ??????
papucs - ?????????
ruha - ?????
pantalló /nadrág/ - ?????????

Ma hajnalban az előbbiekben ismertetett nyelv történeti, szóelemzéses programban kettő görögnek titulált szóról volt szó.
Kettő szó, mit egy szótőből ered.

Lóláb, kilábal, látogat...
És a prés...
Igen! A prés!!! Miből lett a PRESSS, majd a konzultáció.
Megpróbálom nektek is megkeresni. Nagyon érdekes volt a program témája.
Lehet kicsit nevettek rajtam, de tényleg a görög szavakat a magyar szó eredetre lehet visszavezetni.
A tegnapi görög szavak elemzése a jövés, menés, haladás, evez, biciglizik, tehát minden ami halad, vagy NEM HALAD és azok rokon értelmű, ellentétes szavait mutatták be.
Az eredeti szó tő a LÓ volt.
A lónak a lába.
Abból lett a LÁ.
Nagyon bonyolult, de ha elkapod a szóértelmezések fonalát teljesen fel villanyoz és minden érthetővé válik.

Ma hajnalban az előbbiekben ismertetett nyelv történeti, szóelemzéses programban kettő görögnek titulált szóról volt szó.
Kettő szó, mit egy szótőből ered.

Lóláb, kilábal, látogat...
És a prés...
Igen! A prés!!! Miből lett a PRESSS, majd a konzultáció.
Megpróbálom nektek is megkeresni. Nagyon érdekes volt a program témája.
Lehet kicsit nevettek rajtam, de tényleg a görög szavakat a magyar szó eredetre lehet visszavezetni.
A tegnapi görög szavak elemzése a jövés, menés, haladás, evez, biciglizik, tehát minden ami halad, vagy NEM HALAD és azok rokon értelmű, ellentétes szavait mutatták be.
Az eredeti szó tő a LÓ volt.
A lónak a lába.
Abból lett a LÁ.
Nagyon bonyolult, de ha elkapod a szóértelmezések fonalát teljesen fel villanyoz és minden érthetővé válik.

Van a tv-ben egy csodálatos nyelvi program.
A kezdők még nem boldogulnak e műsor hallgatása során. De haladóknak élvezetes műsor.
Görög nyelv tanuláshoz okos segítség_ Szóelemzések, jelentése_Szavak gyökének visszavezetése.

?? ?????? ??????
30. rész

webtv.nerit.gr/katigories/politismos/01mar2015-i-lexis-ftene/ - webtv.nerit.gr/katigories/politi ... xis-ftene/

29. rész
webtv.nerit.gr/katigories/politismos/22fev2015-i-lexis-ftene/ - webtv.nerit.gr/katigories/politi ... xis-ftene/

28.rész

webtv.nerit.gr/katigories/politismos/15fev2015-i-lexis-ftene/ - webtv.nerit.gr/katigories/politi ... xis-ftene/
27.rész
webtv.nerit.gr/katigories/politismos/01fev2015-i-lexis-ftene/ - webtv.nerit.gr/katigories/politi ... xis-ftene/

Mivel itt úgy látom csak a legfrisebb műsorokat tárolják, a youtubén is érdemes visszakjeresni.

01???2015 - ?? ?????? ??????

stb...
Jó nyelvtanulást kívánok mindenkinek!

Ma újabb közös szavunkra leltem.
Diakos
Görög jelentése szerint tanuló pap. Azt a papot illetik e jelzővel, ki még csak tanuló.
Tanuló, diák. Igaz itt csak a kezdő papra mondják, hogy diák.

A csuda vitte volna...Hát tényleg.
E, ha kikelt volna és megfejesedett volna talán rájövök.
No, majd mondom neki: TE KELKÁPOSZT FEJŰ!
Hát ki nem találtam volna...

pamag válaszolt a témára: Re: Görög nyelv/csak lazán,játékosan.

Ági írta: ............................
-No és azt tudod e, hogyan mondják a göndör káposzt?
...............................

:lol: :lol: :lol:

Kelkáposzta ???

kisborsikatalin válaszolt a témára: Re: Görög nyelv/csak lazán,játékosan.

Ági írta: Álmosan botorkálok ki reggel a nappaliba.
Pános kérdezi.
-Tudod-e mi a Káposz?
Értetlenül nézek rá. Káposz??? Valahogy? Mert, hogy görögül a káposz ilyesmit jelent: Valahogy.
Büszkélkedve elkezdi mondani: oborka, paradicsom, káposz
(Tudjátok, az u-t nem tudja kiejteni.)
Majd magyarázatként hozzáteszi: E xéreis, to lahanó! Posz to lete to lahanó? Hát tudod, a káposzta! Hogy mondjátok magyarul a káposztát?
No, rájöttem mit szeretett volna mondani. KÁPOSZTA!
Majd vidáman fojtatja magyar nyelv leckéjét.
Kíváncsian néztem rá.
-No, hogy mondják?
El nem tudtam képzelni ébredés után 5 perccel, vajon honnan jutott eszébe ilyen.
És hogy mi a csuda lehet a göndör káposz. Merthogy neki a mi káposztánk újfent káposz maradt.
- No, no, mond hogy mondják?!
Unszoltam tovább.
-Káposz, Káposz...
Majd fejét vakarva, mérgelődve bevallotta:
- Elfelejtettem. Hogy is? Káposz,-valahogy- így: Káposz...

Nagyon aranyos lehetett

Álmosan botorkálok ki reggel a nappaliba.
Pános kérdezi.
-Tudod-e mi a Káposz?
Értetlenül nézek rá. Káposz??? Valahogy? Mert, hogy görögül a káposz ilyesmit jelent: Valahogy.
Büszkélkedve elkezdi mondani: oborka, paradicsom, káposz
(Tudjátok, az u-t nem tudja kiejteni.)
Majd magyarázatként hozzáteszi: E xéreis, to lahanó! Posz to lete to lahanó? Hát tudod, a káposzta! Hogy mondjátok magyarul a káposztát?
No, rájöttem mit szeretett volna mondani. KÁPOSZTA!
Majd vidáman folytatja magyar nyelv leckéjét.
Kíváncsian néztem rá.
-No, hogy mondják?
El nem tudtam képzelni ébredés után 5 perccel, vajon honnan jutott eszébe ilyen.
És hogy mi a csuda lehet a göndör káposz. Merthogy neki a mi káposztánk újfent káposz maradt.
- No, no, mond hogy mondják?!
Unszoltam tovább.
-Káposz, Káposz...
Majd fejét vakarva, mérgelődve bevallotta:
- Elfelejtettem. Hogy is? Káposz,-valahogy- így: Káposz...

Szia Ági,

Megkésve bár, de...

Teljesen magamtól próbálkozom.

A www.szegedigorogok.hu - www.szegedigorogok.hu oldalon találtam nyelvoktatási anyagokat, megkaptam ismerőstől az Ellinika Tora c. tankönyvet, és könyvesboltban kapható útikalauzokból igyekszem bővíteni ismereteimet...

Andriskától kaptam a választ....

bocsika válaszolt a témára: Re: Görög nyelv/csak lazán,játékosan.

Van olyan,hogy Efi nem csinál semmit? :lol:

Tudjátok mi a röhej?
Hogy Mákis azt érti alatta, hogy Efi, amikor nincs dolga, akkor sereg forog házról házra kávézni. És mikor a munkából hazaérve üres tzezerét talál, mourourizi: Ez a sourtouka most vajon melyik szomszédba tesz koutzobolia?!
MOURMOURIZI: (No, mi ez?)
Koutzobolia vagy Kous-kous: (No, mi ez?)

A sourtouka jelentése tehát ilyen értelmű. Tesz vesz, mindent, de nem hasznosat. ennyi különbség van a mi Serte pörte szavunk között. Az úgye nem tesz különbséget hasznon és haszontalan tevékenység között.
Nehogy kiejtsétek előtte a sourtouka szót, mert megfojt engem érte! Halálosan sértő egy nőre nézve a szó!

Nő nem: sourtoutka, sourtouki
Hím nem: sourtoukos

Hát én is csak azt tudom hozzátenni, hogy igazad van, Bocsika! :wink2:

bocsika válaszolt a témára: Re: Görög nyelv/csak lazán,játékosan.

Ági!
Pánosznak igaza van Efi Olyan serte perte!
Tudomásom szerinu:fontoskodni,igyekezni,jönni menni,ez a serteperte. :örül:
De majd biztosan jön Pamag és ő többet tud!

A sógorom becézgeti feleségét kedveskedve: Sourtouka
Mivel tetszett a szó, azóta én is így hívom így szólítom Efit: Ela, sourtouka moy!
Nagy rötyögések utána.
Érzitek mit jelent a szó? Ha magyarul mondanám akkor azt mondanám, Hogy vagy te Serte-pörte!
No, ki mondja meg, hogy mi a serte pörte?

prisoft válaszolt a témára: Re: Görög nyelv/csak lazán,játékosan.

Ági írta: Tehát, ha sikeresen akartok a szállásadótól egy plusz edényt kérni,...

Ági! Ilyen szösszeneteket írhatnál még, jegyzetelünk! :)

balazsh válaszolt a témára: Re: Görög nyelv/csak lazán,játékosan.

Mi a kiskönyvünkel utolsó nap reggel egészen jól elbúcsúztunk Jotától. :)
Még azt is kitaláltam, hogy mit mondott.

Nem tudom a tencsöre szót ismeritek e?
Ez úgye egy talán török eredetű régi szavunk a lábasra, edényre.
Mit mond erre a görög: TZETZERE.
Jól hangzik úgye?

Tehát, ha sikeresen akartok a szállásadótól egy plusz edényt kérni,mond:
Parakaló, na mou dosete ena TZETZERE.

Ők is csak oly ritkán használják ezt a dallamos szót, hogy bizos előszőr majd meglepődik, majd belédkarolva elvisz a konyhába, hogy válaszd ki a leghelyesebb lábasát.

Akinek a görög nyelv tanulása jár a fejében, itt érdeklődhet :

CARUHA VANGELIÓ
GÖRÖG NYELVOKTATÓ ISKOLA (MEGBÍZOTT IGAZGATÓ)
GÖRÖG ORSZÁGOS ÖNKORMÁNYZAT.
1054 BUDAPAST, VÉCSEY U. 5.
TEL. 00 36 1 302 7275
FAX. 00 36 1 302 7277
E-MAIL: grtitkár@axelero.gr

:nézze

kölyökkk válaszolt a témára: Re: Görög nyelv/csak lazán,játékosan.

Köszönöm Balázsh!

Oldalmegjelenítési idő: 0.291 másodperc
endeel