Szia, Vendég
Felhasználói név: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA:

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 nov. 14 07:27 #16606

November első napjaival bejött az indián nyár. Október oly erős szelekkel búcsúzott, hogy kettő napra a szigetünk igazi sziget lett. Nem a sztrájk miatt, hanem az szél miatt nem lehetett közlekedni. :D
Az időjárás itt az úr, és nem az emberek a z olykor buta rendeleteikkel.
Nézzetek meg kettő csodálatos képet az október utolsó napjaiból.
Az egyik a Giola-t mutatja a másik szintén a déli partunkat Pefkári melletti kis öbölrészből.
Az egyéb képek Edessa hatalmas vízesését, mi az októberi heves esőktől még jobban beindultak.
Illetve kettő más sziget képet láthattok. Az időjárás megint csak rendkivűli. Novemberben fürödni a tengerparton és egész nap napozni egy teljes hónapon keresztül igen ritka. A felmelegedéssel járó szélsőségekre utaló jeleknek tartják ezt a időjárási szakemberek. Az olíva szüretesek és azok a területek hol már fűteniük kellene egész nap, azok nagyon örülnek e kedvező időjárásnak. Szokatlan, de szép.
Hétvégét sokan a tengerparton töltik most. Tehetjük ezt még december első napjaiban is. Mondják az előre jelzők. Majd december első hete várhatjuk a hőmérő 20 fokkal való esését, havazást, esőt és hideg északi szelet. addig is örülünk a szép időnek az egész országban.
A Giola sokak kedvence. A különleges fotót ha szeretnétek nagyban megkapni, azt feltöltöm a facémra.
Október felcserélődött hát a novemberrel.

Kérjük, hogy Belépés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 15 09:51 #16536

Én is utálom, minden elmúlik ami szép volt nyáron, eső, köd, brrrr! A tél sem a kedvencem mert hóvakságom van, de akkor már a tavasz reménye dereng.

Mindkettőnk születésnapja nyáron van :lol:
Én is a nyarat szeretem igazán.
Bár emlékszem néhány simogatóan meleg, hosszú őszre.

Kérjük, hogy Belépés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 15 08:07 #16535

Én is utálom, minden elmúlik ami szép volt nyáron, eső, köd, brrrr! A tél sem a kedvencem mert hóvakságom van, de akkor már a tavasz reménye dereng.

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 14 14:38 #16531

Engem valahogy nem tud megfogni az ősz. :(
Jó nektek, hogy értékelitek a szép oldalát, mert azért a színei szépek.
De a köd, a pára, az eső elég lehangoló tud lenni.

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 14 07:31 #16526

Ági,kimozdulunk mi azért, főleg, ha jó idő van.
Múlt héten, szinte az utolsó szép, napsütéses őszi napon állatkertben voltunk, pontosan errevaló, sétálós idő volt, és Lillus is nagyon élvezte - ez volt a lényeg. :)
Itthon meg sétálunk amennyit csak lehet, ha hideg van akkor is. Nem is tudom hogyan öltöztessem ebben az időben, ma pl. nagyon hideg volt, de pár nap múlva megint melegebbet jelez az időjós. Még nem fűtünk, de ha igy marad, akkor jövő héten már muszáj lesz.

Én tényleg annyira imádom az őszt, a maga színességével, melankóliájával, különös illataival, és az elmúló természettel együtt - akárcsak a költők, nem hiába, szinte mindet megihlette már.

Szépen írtad. Én is ezt érzem. De ez is lehet a célja. Az év búcsúztatás, az emlékezés.

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 13 21:45 #16525

Ági,kimozdulunk mi azért, főleg, ha jó idő van.
Múlt héten, szinte az utolsó szép, napsütéses őszi napon állatkertben voltunk, pontosan errevaló, sétálós idő volt, és Lillus is nagyon élvezte - ez volt a lényeg. :)
Itthon meg sétálunk amennyit csak lehet, ha hideg van akkor is. Nem is tudom hogyan öltöztessem ebben az időben, ma pl. nagyon hideg volt, de pár nap múlva megint melegebbet jelez az időjós. Még nem fűtünk, de ha igy marad, akkor jövő héten már muszáj lesz.

Én tényleg annyira imádom az őszt, a maga színességével, melankóliájával, különös illataival, és az elmúló természettel együtt - akárcsak a költők, nem hiába, szinte mindet megihlette már.

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 13 16:47 #16519

Messi, épp a kicsi miatt kell otthonról kimozdulnotok.
Nem biztos, hogy a természetbe. Annyi kulturális rendezvényetek van otthon.
Meg barátok, család.
Itt nekünk csak a természet van. Rendezvényeink nincsenek csak nyáron. Új arcokat sem látunk. A nyomott hangulat ellen, mi ősztől tavaszig sokaknak megjelenik a közösséggel tudtok megbirkózni.
Mi szigeten lakunk. Ez jelent egyfajta elszigeteltséget is. Ami jó, az lehet rossz is. Ha még jobban bezárkózunk.
Ami otthonról hiányzik, az hogy múzeumok, rendezvények vannak egész évben.
Tudom van mikor az ember elnyomja úgy a rossz idő, hogy felöltőznie sincs kedve, nem hogy elmenni valahova.
erre mondják kutya harapást szőrével. Mikor a leginkább ilyen kedved van akkor kell menni!

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 13 10:27 #16516

Balázs, kiváncsivá tettél mi az, amit nemsokára mi is megtudunk...

Ez volt a célom! :)
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 13 09:56 #16515

Ági, én olvastam, hogy irtad, hogy óraátállítás lesz, még utána is néztem pontosan, hogy tényleg akkor lesz-e, de láttam, hogy nem jó a dátumod. Lerendeztem annyival, hogy biztosan valami görög időzóna szerint nézted. :):)
Csak mire eljutottam volna oda, hogy válaszoljak itt, addigra elfelejtettem válaszolni. :)

De csodaszép képeket tettél ám fel ide!

Én szeretem az őszt, de az állandó esőt nagyon nem...ki sem tudunk mozdulni Lillával. A párom viszont ilyen időben imád horgászni. :)

Balázs, kiváncsivá tettél mi az, amit nemsokára mi is megtudunk...

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 13 08:21 #16514

Még jó, hogy te írsz. Mert már kezdtem úgy érezni, magamban beszélek itt a nagy lakatlanságban.

Ági!
Felmentést kérek!
Tudod, hogy én (mi) el vagyok (vagyunk) foglalva a .............. na azzal.
Lassan mindenki láthatja, hogy mivel. :) ;)

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 13 07:57 #16513

Ágink!
Jár a piros pont megint. :)

Nem a piros pont!
Hanem a finom étel! :D
Sütöttünk pardlizsánt a faszénen. egy kis tyúkzsírban fokhagymával az őzláb gombát és a vargagombát, hozzá az apróra vágott padlizsánt. Kis fekete bors, só, és a házi tészta metélt.
Ó, még a mosogatni való edényt is kinyaltuk utána.
Még jó, hogy te írsz. Mert már kezdtem úgy érezni, magamban beszélek itt a nagy lakatlanságban.
Még azt sem vettéttek észre, hogy dátumban tévedtem...
Azt hitte Pános, hogy most vasárnap állítják az órát. Ezzel feküdtem le, és tegnap derült ki, hogy tévedett. De ti nem szóltatok. Pedig írtam felétek is... :lol:

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 12 13:11 #16512

Ágink!
Jár a piros pont megint. :)

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 12 09:10 #16511

Mit lehet egy lakatlan szigeten tenni, mikor esik az eső?
Elkezdődött a gomba szezon.
Ezek a gombák számomra ismeretlenek.
Lehet van ki köztetek ismeri, a nevét, vagy hogy ehetők-e?
Gesztenye fa tövében láttam ezeket.
Onnan a császárgombát és az őzláb gombát szoktuk szedni.
Délre hatalmas eső kezdődött. ez jót tesz az erdőnek, de nem a kerti növényeknek. Decemberig kiszoktak tartani a paradicsomaink.
Normál időjárás esetén karácsonykor még a paradicsom fáink tetejéről édes piros paradicsomot tudunk szedni. A mostani sok nedvesség tönkre teszi azt.

A falunk bélieknek van még kettő szenvedélye. Az egyiket én rombolom. Kis énekes madarakat, rigó, vörösbegy, pacsirta, stb, azokat gyűjtik. Csapdákat állítanak fel az erdőben, víztócsákhoz, vízgyűjtőkhöz.
A kismadár megy inni, majd a szurkos hurkon felragad. A falatka madarat felpucolás után serpenyőben megsütik. Ez a szörnyű szokás biztos háborús idők éhínségéből ragadt itt. Fehérje és calcium pótlás lehetett. Nagy szenvedélye ez a helyieknek ma is. Gomba gyűjtésem, során mind szét rombolom. de hiába. Feljelentést nem tehetek ellenük, mert az erdőcsősz is teszi.

Másik eső utáni gyűjtés a homokos tenger partunkon van. a homokbuckák alól esőben a tengeri mini csigák bújnak elő. Vödörszámra szedik ezt a helyiek. Lisztbe és makaroniba egy pár napig tárolják, lefedve. Mikor a csigaház betokosodott egy fehér lepellel, és fehér ürüléke lesz, akkor tiszta a csiga. Serpenyőben és kusz kusszal készítve fogyasztják. Krétán nagyobb hagyománya van ennek. szerintem ott hetente esznek csiga ételt. Itt csak esős időben. Az Ypsárió hegyről szedjük a nagy éti csigát. Azt ősztől, főleg az albán vendég munkásaink. Majd árulják a helyieknek. 25 Euró egy kg éti csiga.
ettem már én is. szeretem. De magam nem készítek ilyen ételt.
Ne undorodjatok ezt olvasva. Békát enni ugyan az. Azt itt nem, de Joanina és a Metaorák körül nagy csemege az is. Úri ételek ezek.
Vegyszert biztos nem tartalmaznak, és csak frissen fogyaszthatók. Tehát már ez is egy egészség.
Híres az ország, hogy vannak területek, hol 100 év felett élnek az emberek, és dolgoznak, és egészségesek. Ők ezt a tipusú étrendet tartják.
Ami furcsaság van még , hogy hamarabb kezd beérni a lótusz.
Decemberi kerti ékességünk a lótusz fa, vagy ahogy mi mondjuk Lottó.
A fa levele lehullik, és teli lesz narancssárga gömbökkel. Édes fanyarkás ízű, szaftos, a szervezetet lúgosító, magtalan, mennyei gyümölcse ez a télnek.
Egy érdekesség most jutott eszembe!
Télen nem piros gyümölcsöt eszünk...
Figyelitek:
Mely növények érnek akkor be...
Téli körte, banán, citrom, narancs, mandarin, grapefruit, naspolya, és a lótusz
Változnak az ízek és a színek. Mind őszi fáradtabb színt vesznek fel.

A villámlás komoly áramgondot szokott okozni a szigetnek.
Belecsap a hegy tetején levő vevőkbe.
A fontos elektromos forrásokat ilyenkor ajánlatos teljesen áramtalanítani.
Nem unatkozunk akkor sem.
Lehet például tésztát készíteni.
Szorgosak a méhecskéink, de mi is azok vagyunk.
Gyűjtögetünk mindent amit a természet ad. És elkészítjük, hogy kitöltsük az általatok munkátlannak gondolt időszakot. Igy hiszitek, pedig ekkor kezdődik ám csak az igazi munka, mikor ti már elmentek haza.
Az ősz a kerti munkák, betakarítások, fagyűjtés foglalatossága.
Ünnepeink is ekkor vannak. Minden hétvégére esik egy keresztelő és egy esküvő. Sajnos időnként gyász is előfordul.
De az is ok arra az összejövetelre, mikor az egész sziget együtt tud lenni.
Mert hogy egy család vagyunk mi.

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 11 09:29 #16510

Tegnap készültek még gyönyörűségek. DE:::
ÁRAMTALANÍTOK!!! MEG INDULT ÉG ÉS FÖLD? ÉS KIÖNTÖTT!!!!
MA ÁGY, TÁBLI JÁTÉK ÉS A MI A PIHENÉSBE BELEFÉR!
SZÉP VASÁRNAPOT MINDENKINEK!

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 09 21:21 #16507

...........................
Szeressétek ti is az őszt!

Micsoda képek! :P
Köszönjük !!!

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 okt. 09 19:52 #16505

Ha megkérdelek benneteket, melyik évszak a kedvencetek biztos ti is attól függően válaszoltok, hogy mely hónapban kérdeznek benneteket.
Valahogy én is így vagyok ezzel a válaszadással.

Tél?
Az ünnepek, a hó, a családi együtt lét, az otthon örömei...
Tavasz?
Imádom a tavaszt zsengesége, üdesége és illata miatt.
Nyár?
Felsorolni lehetetlen miért kedves az nekem. A tengeri fürdőzés, a hegyi kalandok, vízeséses túrák, esti séták, beszélgetések...
Az ősz?
Óh...Most azt szeretem a legjobban!
Elkezdődik a szüret ideje.
Az olíva szüret csak november közepétől kezdődik.
Most még október közepén járunk csak.
Kezdjük a dióval, a szeild gesztenyével. A mai falvak feletti egykori birtokokon a kő kunyhóknak már nyomai sincs. A figyelmes szemlélő még felfedezi az ültetvények kőteraszait. Ha az sem látszik már, mert beomlott az évszázadok során a fák még élnek. És hatalmasak. Vackorfa, hársfa, potyó szilva fa, vadalma fa, fügefa, birsalma, diófa, szelíd gesztenye fa. Dús, olykor áthatolhatatlan, tüskés alj növényzet nőtte azok környékét be.
Mi itt a szigeten nem bánkódunk ezen.
A ragadozó és a kicsiny énekes madarak, teknősök, gyíkok, sünök, kígyók rejtekhelye helyei ezek a bozótosok.
No meg a gomba. Po, po, po....Micsoda illat, és színek mindenhol.
És milyen ízek, ha a konyhánk asztalára kerül azokból!
Ugye lehet szeretni a borongós ősi esős időszakot is?
Nincs még itt az ideje ennek az esős időnek.
De megrögzött szokásától elért az idén az időjárás. Szeszélyesen a kis nyár beállta előtt köszöntött hozzánk be az ősz.
Hmm...
Ködös.
Párás.
Esős.
Bágyadt.
Nyugodt.
Kihalt.
SZERETEM... Pihen, hogy újra tudjon éledni.
Pihen, de ad.
Gazdagságot.
Emlékeket.
Éltető vizet.
Szeressétek ti is az őszt!

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 szept. 30 10:42 #16463

Nagyon korán beállt a téli időszak.
Épp kivárta még a következő napot, hogy távoztak a vendégek a szigetről. Nem jellemző módon tartós felhős, párás, viharos idő lett azóta.
Nem volt ideje a szállásoknak téliesíteni sem. Ez mindig kiszokott tartani október végéig. Még török, szerb, bulgár vendégek szoktak ilyenkor jönni. Az időjárás ebbe az idén közbe szólt.
Biztos visszajön még a hosszú jó idő, de ez a tartós hideg bezáratott mindent. Így marad majd a jó idő az olíva szüretre. Bízunk ebben.

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 szept. 21 11:16 #16417

Kedves Ági!

Köszönöm a megtiszteltetést! :D Igazán nem a kalandvágy visz minden évben a hajós kirándulásra..., hanem a fiúk, Párom és a két kisebb. Ők szeretnek menni, én pedig szeretnék minél több időt velük tölteni..., így aztán mindig bízom benne, hogy talán megkedvel kicsit Poseidon és nyugodt lesz a tenger. Eddig talán 1x sikerült... , talán lesz még ilyen alkalom.

Szép, nyugodt őszi napokat Neked!

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 szept. 21 06:59 #16416

Tegnapig nyár volt. Este a partról az első jelek, hogy valóban lesz-e esőnk a héten.
Mivel tegnap volt utolsó hajós kirándulásunk a 2015. szezonban, illendő kisorsolnom ki volt az idei leg-leg-leg .
Era. Ki mindig beteg a hajón. És fél a hajótól. Ő még júliusban volt itt nálunk. Immár 4.alkalommal jött el a hajókra, hogy legyőzze félelmét a víztől és a hullámlovaglástól. A tenger az utunk elején simogató volt. A kirándulás végére vad vágtával zárt. ERA GYŐZÖTT!!! Most megint azt mondta ugyan: SOHA TÖBBET!!!
2016.-ban majd mondom, betartja e az ígéretét?
Soha ne mond: SOHA
Megköszönjük Manolisnak,Kevinnek az idei szép hajós programokat!

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 szept. 16 07:51 #16405

Volt a nagy melegek után egy kis átmeneti lehűlés. 3 napig tartott. Majd újra szép időnk van. Az esték immár hűvösek és barátiak. A tenger még mindig 26 fok körül tartja magát. Reggel hűvös, de 10 óra után befűt a napocska. Eszményi kiránduló időjárás van!

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 szept. 06 17:41 #16375

El nem tudom mondani mennyire fáradt vagyok. A meleg ma már tényleg elviselhetetlen.
De nagyon szép napjaink vannak.
Tegnap délután esküvőn kellett ott lennem. Magammal vittem 20 barátomat, hogy a házaspár egy különleges ajándéka egy szép magyar ének legyen.
Tavaszi szél vizet áraszt...
Megkönnyeztek bennünket. Barbara Elevteria lánya esküvője volt. A partin tovább nem maradtunk. Tengerre mentünk tovább beszélgetni, majd fürödni. Éjjel. Akkor mikor indultunk onnan haza egy furcsa fényt láttunk a márványpart felőli jeep útról. Vaj ki járhatott ott azokban az éjszakai órákban. Vajon éjjel világít a parti márványdrazsé? Soha nem merészkedtünk még oda ilyen késői órában.
Majd éjfél felé elaludtunk otthon. Engem újra ébresztett a telefon hajnali 3/4 4 kor. Magas vérnyomásos vendégem. Az orvost ébresztettük hát.
Ma egész nap úton voltam. De este 8 ra megbeszéltük sokan, lemegyünk újra a partra.
Ez lesz majd a pihenés.
Éjjel egy csendes szakaszon összeülünk, beszélgetünk, énekelünk, fürdünk.
Kihasználjuk az utolsó nyugodt éjszakákat.
Igen, mind nagyon szép, és a lelked átöleli az onnan áradó energia.
Ha tudtok, gyertek majd. Mindenkinek szüksége van ezekre az élményekre.

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 szept. 06 17:12 #16374

Jaj Ági ez a kép egyszerűen gyönyörű. Hiányzik a tenger ,a sziget minden szeglete! Jövőre biztosan találkozunk !!

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 szept. 05 06:16 #16371

Tegnap 35 fokot mutatott a hőmérő árnyékban.
Már napok óta hajnali 2 ig fent van mindenki a meleg miatt. Sokan az éjszakai fürdőzéssel próbálnak hűsölni. Erre még nem volt példa szeptemberben.
Hátfőtől mondják, hogy leesik az ilyenkor szokásos 30 fokra, és az éjszakaink meg 17 fok körül lesz. Ma holnap 37 fok hőmérsékletet ígértek.
Tömeg minden strandunkon.
Én most a magányos pillanatú márvány partunkat mutatom. ami nem igaz, mert soha nincs magányban...

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 szept. 03 06:46 #16366

Tegnap hajókiránduláson voltunk. Beszélgettem a vendégekkel.
Sándor, Miskolcon él most. 30 éves korától 20 évig élt kint Líbiában egy ipari üzem műszaki vezetőjeként.
Ma már nyugdíjas itthon. Szíve vágyik oda vissza, meg a tengerhez. Évek óta visszajár így hozzám. Sok okosat tudunk beszélgetni, a közös tapasztalatok alapján. Ő is kérdezte tőlem:12.e után beáll-e az ősz?
ott azt mondja 12 után a tenger színe megváltozik, és szeles lesz. A líbiai tenger rész áramlatai jöhetnek hát ide hozzánk. A szél mi Ágios Daniel napján szokott itt lenni, ezek szerint onnan jön. Nálunk egy napos szokott az lenni. Itt nagyon mély tengerek vannak, így kihűlést sem tudnak tenni, még télen sem. Hogyan mehetnénk mi október, és novemberi hónapokban nyaralni? Emlékezzetek ti is, hogy addig míg az iskolák nem voltak oly szigorúak, ti is nyaraltatok még november első hetében is itt a görög vidékeken. Otthon már fűtés és télikabát, nálunk meg a finom homokos tengerparton napoztatok. Ahogy a nyár eleji időszakot kiemelem a nyaralási idők közül, úgy kiemelkedő az az időszak is! Nem az időjárás a viszontagságos, hanem a gazdaság és a politika által megváltozott életmódunk.

Re: Időjárás itt a szigeten és máshol 2015 szept. 02 14:07 #16365

Az időjárás....
Hát mit mondjak. MELEG, meleg, meleg. De már legalább éjszaka lehül

Remélem ebben a hónapban még kitart :D Jó, éjszaka lehet hüvősebb :) A delfinek is maradjanak, az apály dagály ugyancsak érdekes nekünk, szárazföldieknek :?

Oldalmegjelenítési idő: 0.550 másodperc
endeel